راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

مفهوم راهی به رهایی را نخستین بار بر جلد کتابی از مصطفی ملکیان دیدم. فارغ از قضاوت، پیرامون ارزش راه هر انسان، شاید جستجو برای این راه، یکی از تجربیات مشترک گروه وسیعی از آدمیان باشد که در بخشی از زندگی، آنان را به خود مشغول میدارد. برخی آن را می‌یابند، گروهی جستجو برای آن را در میانه راه وا می‌گذارند و دسته‌ای نیز تا پایان زندگی مسافر این راهند.

این وبلاگ، جایگاه نوشته‌هایی پراکنده در حوزه‌هایی مختلف است که همگی حول یک موضوع سامان گرفته‌اند:

راهی به رهایی

۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است


 

ششمین مطلب از مطالب وبلاگ سیستم‌های اجتماعی منتشر شد .

در این مطلب تلاش شده است تا به دو پرسش چرایی آفرینش سیستم‌های اجتماعی از سوی انسان‌ها و چگونگی طراحی این سیستم‌ها توسط آنها پاسخی در خور داده شود.

 همچنین تلاش شده است توضیح داده شود که چگونه استمرار تاریخی سیستم‌های اجتماعی می‌تواند به آنها رنگی از تقدس و درجه‌ بالایی از بدیهی بودگی بخشد، به گونه‌ای که برخی انسان‌ها و جوامع انسانی با فراموش نمودن این امر که خود و یا پیشینیان‌شان برای پاسخ‌گویی به نیازها و دست‌یابی به اهدافی مشخص، بانیان طراحی این سیستم‌ها بوده‌اند، علیرغم ناکارآمد شدن این سیستم‌ها در پاسخ‌ به نیازهایی که برای آنها آفریده شده‌اند و ضرورت ایجاد اصلاح و تغییر در آنها برای دست‌یابی بهینه به اهداف، دگرگونی در آنها را جز در مراحل نهایی و آن هم به سختی و با تحمل دشواری‌های بسیار پذیرا نمی‌شوند.

تقدس بخشی به سیستم‌های اجتماعی طراحی شده توسط بشر یا بواسطه استمرار تاریخی آنها صورت می‌پذیرد و یا از سوی کسانی که دارای منافع اقتصادی و سیاسی ریشه‌داری در حفظ سیستم بوده و یا بواسطه ترکیبی از هر دو. اما باید توجه داشت که اگر چیزی هم در جهان انسانی و اجتماعی شایسته احترام و تقدس باشد، اهداف و ارزش‌هایی است که سیستم‌های اجتماعی، تنها وسیله‌ای برای دست‌یابی به آنها می‌باشند. جوامع و کنشگرانی که اهداف را فراموش نموده و سنت‌گرایانه به تقدیس سیستم‌های اجتماعی از گونه‌های مذهبی، لیبرال و یا هر گونه دیگری می‌پردازند و شعار «حفظ سیستم از اوجب واجبات است» را سر می‌دهند و حاضرند بزرگترین و ارزشمندترین اهداف و ارزش‌ها را در راه حفظ سیستم‌های اجتماعی خود قربانی کنند، هزینه‌های فراوانی را در مواجهه با پیچیدگی‌های محیطی پیرامونی خواهند پرداخت و شوربختی‌های سترگی را تجربه خواهند کرد.  

http://socialsystems.blog.ir/1394/05/01/post6

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ مرداد ۹۴ ، ۱۰:۲۹
سجاد فتاحی