راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

مفهوم راهی به رهایی را نخستین بار بر جلد کتابی از مصطفی ملکیان دیدم. فارغ از قضاوت، پیرامون ارزش راه هر انسان، شاید جستجو برای این راه، یکی از تجربیات مشترک گروه وسیعی از آدمیان باشد که در بخشی از زندگی، آنان را به خود مشغول میدارد. برخی آن را می‌یابند، گروهی جستجو برای آن را در میانه راه وا می‌گذارند و دسته‌ای نیز تا پایان زندگی مسافر این راهند.

این وبلاگ، جایگاه نوشته‌هایی پراکنده در حوزه‌هایی مختلف است که همگی حول یک موضوع سامان گرفته‌اند:

راهی به رهایی

«طراحی و تحلیل سیستم‌های کنترلی»

پنجشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۴، ۱۱:۲۹ ق.ظ

پنجمین مطلب از مطالب وبلاگ سیستم‌های اجتماعی تحت عنوان «طراحی و تحلیل سیستم‌های کنترلی» منتشر شد.

در این مطلب تلاش شده است ضمن ارائه تعریفی از طراحی و تحلیل سیستم‌های کنترلی به معرفی اصول عامی که در تحلیل و طراحی این سیستم‌ها می‌بایست در نظر داشت پرداخته شود. به این ترتیب و با توجه به مطالب منتشر شده تا کنون، زمینه برای ورود دقیق‌تر به بحث سیستم‌های اجتماعی، سیستم‌های کنترل اجتماعی و طراحی و تحلیل آنها فراهم شده؛ که به این موضوعات در هفته‌های آینده پرداخته خواهد شد.

بحث طراحی و تحلیل سیستم‌های کنترل اجتماعی از آن رو مهم است، که پاسخی به این پرسش کلیدی و تاریخی را در خود دارد که «چرا ایرانیان علیرغم صرف هزینه‌های مادی و معنوی بسیار در طول تاریخ خود که در بعضی موارد بسیار فزون‌تر از هزینه‌هایی است که کشورهای دیگری که اکنون در وضعیت مناسبی‌تری در مقایسه با ایران قرار دارند پرداخته‌اند، هنوز نتوانسته‌اند به موقعیتی مطلوب و یا نسبتا مطلوبی که شایسته تاریخ و تمدن این سرزمین باشد دست یابند؟»

از منظر نظریه سیستم‌های کنترل اجتماعی، مشکل اصلی ایرانیان در طول تاریخ پر فرازو نشیب‌شان را می‌بایست در طراحی ضعیف سیستم‌های کنترل اجتماعی از سوی آنان جستجو کرد. به عبارتی هر گاه که ایرانیان یا بواسطه تلاش‌ها و جانفشانی‌های خود و یا بواسطه ناکارآمدی سیستم‌های کنترل اجتماعی حاکم بر کشورشان در مواجهه با پیچیدگی‌های محیطی پیش‌رو، از سلطه سیستم‌های کنترل اجتماعی ناکارآمد پیشین خود رهایی یافته‌اند، بواسطه عدم دقت در طراحی سیستم‌های نوین، در بهترین حالت، سیستم‌های پیشین را بازتولید کرده‌اند و در بدترین حالت، اقدام به طراحی سیستم‌هایی نموده‌اند که از سیستم‌های پیشین برای رساندن ایران به جایگاه مطلوب آن به مراتب ناکارآمدتر بوده‌ است. نتیجه نیز این شده است که شرایط ناگوار پیشین و در بعضی موارد شرایطی ناگوارتر از شرایط پیشین بازتولید شده است.  

 http://socialsystems.blog.ir/1394/04/24/post%205

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۴/۲۵
سجاد فتاحی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی