راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

راهی به رهایی

هر انسان در جستجوی راهی به رهایی است؛ راهی که پایانی ندارد

مفهوم راهی به رهایی را نخستین بار بر جلد کتابی از مصطفی ملکیان دیدم. فارغ از قضاوت، پیرامون ارزش راه هر انسان، شاید جستجو برای این راه، یکی از تجربیات مشترک گروه وسیعی از آدمیان باشد که در بخشی از زندگی، آنان را به خود مشغول میدارد. برخی آن را می‌یابند، گروهی جستجو برای آن را در میانه راه وا می‌گذارند و دسته‌ای نیز تا پایان زندگی مسافر این راهند.

این وبلاگ، جایگاه نوشته‌هایی پراکنده در حوزه‌هایی مختلف است که همگی حول یک موضوع سامان گرفته‌اند:

راهی به رهایی


اگر از کیفیت خودکار خود راضی نیستید، خودکارتان را عوض کنید. 
اگر از سرعت و کیفیت ماشین خود راضی نیستید، ماشین تان را عوض کنید.
اگر از وضعیت اقتصادی جامعه تان راضی نیستید، سیستم های اقتصادی تان را عوض کنید. 
اگر از وضعیت بهداشتی جامعه تان راضی نیستید، سیستم های بهداشتی تان را عوض کنید.
اگر از وضعیت زیست محیطی جامعه تان راضی نیستید، سیستم های محیط زیستی تان را عوض کنید. 
اگر از وضعیت دانشگاه هایتان راضی نیستید، سیستم های دانشگاهی تان را عوض کنید.
.
.
.
.
و اگر از هیچ چیز در جامعه و کشورتان راضی نیستید، و یا چیزهای اندکی است که رضایت خاطر شما را بر می انگیزد یا می بایست خودتان را عوض کنید و یا سیستم سیاسی حاکم بر کشورتان و الگوریتم‌های دستوری آن را، چرا که یا سیستم کنترلی شما مشکل دارد و یا سیستم کنترلی حاکم بر کشور شما. 
اگر در احساس نارضایتی تان از وضعیت موجود تنها بودید و یا فکر می کنید که در این احساس، تنها با تعداد اندکی از افراد کشورتان اشتراک دارید، احتمالا باید مشکل را در خود و سیستم کنترلی تان جستجو کنید (اگرچه این گزاره از قطعیت کمتری در مقایسه با گزاره بعدی برخوردار است)، اما اگر در این احساس نارضایتی با بخش وسیعی از افراد سرزمینتان اشتراک دارید ( مثلاً 70 درصد) حتماً می بایست به فکر تغییر و در صورت امکان اصلاح سیستم سیاسی حاکم بر کشورتان باشید، چرا که سیستم های سیاسی و حکمرانی، کنترل کننده های اصلی کشورها هستند و اگر همه چیز مشکل دارد، ایراد را باید در نوع و طراحی آنها جستجو کرد. فقط باید مواظب بود که به هنگام تعویض و یا اصلاح سیستم سیاسی کهن و طراحی سیستم سیاسی نوین، خودمان و یا دیگران، سیستم قبلی را در شکلی جدید و یا بدتر از آن را بر کشورمان حاکم نکنیم، چرا که آنگاه تمامی مشکلات سیستمی پیشین همراه با مشکلاتی جدیدتر از راه خواهند رسید و چندان تفاوتی نمی کند که چه کسی بر مسند قدرت نشسته باشد، دام های سیستمی او را نیز در بر خواهند گرفت.

 

موافقین ۰ مخالفین ۱ ۹۴/۰۴/۰۹
سجاد فتاحی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی